Conference Program


Thursday 10th October 2019

9:00 Registration Opening
9:30 – 9:45 Conference Opening
Room: Leonardo
Luca Chiaraviglio (University of Rome Tor Vergata, Italy - General Co-Chair)
Sudarsan SD (ABB Bangalore, India - General Co-Chair)
Anna Maria Vegni (Roma Tre University, Italy - TPC Co-Chair)
Vishal Kumar (Bipin Tripathi Kumaon Institute of Technology, India - TPC Co-Chair)
9:45 – 10:45 Keynote 1: Intelligent System Applications in Solving Engineering Problems
S N Singh (Vice-Chancellor, MMMUT, India)

Room: Leonardo
Chair: Vishal Kumar (Bipin Tripathi Kumaon Institute of Technology, India)
10:45 – 11:15 Coffee Break
11:15 – 12:30 Technical Session: Cloud Computing
Room: Leonardo
Chair: Riccardo Lancellotti (University of Modena and Reggio Emilia, Italy)

Vertelas - Automated User-Controlled Vertical Elasticity in Existing Commercial Clouds
Kashifuddin Qazi (Manhattan College, USA)

Remote Memory Swapping for Virtual Machines in Commercial Infrastructure-as-a-Service
Kashifuddin Qazi (Manhattan College, USA) and Steven Romero (Manhattan College, USA)

Optimizing on-demand GPUs in the Cloud for Deep Learning Applications Training
Arezoo Jahani (University of Tabriz, Iran), Marco Lattuada (Politecnico di Milano, Italy), Michele Ciavotta (University of Milano-Bicocca, Italy), Danilo Ardagna (Politecnico di Milano, Italy), Edoardo Amaldi (Politecnico di Milano, Italy) and Li Zhang (IBM, USA)

A Web Client Secure Storage Approach in Multi-Cloud Environment
Murtadha Arif Bin Sahbudin (University of Messina, Italy), Riccardo Di Pietro (University of Messina, Italy) and Marco Scarpa (University of Messina, Italy)
11:15 – 12:30 Technical Session: Neural Networks and Artificial Intelligence
Room: Archimede
Chair: Edoardo Serra (Boise State University, USA)

Analyzing CNN Model Performance Sensitivity to the Ordering of Non-Natural Data
Randy Klepetko (University of Texas at San Antonio, USA) and Ram Krishnan (University of Texas at San Antonio, USA)

Study on Mental Disorder Detection via Social Media Mining
Iwan Syarif (Politeknik Elektronika Negeri Surabaya, Indonesia), Nadia Ningtias (Politeknik Elektronika Negeri Surabaya, Indonesia) and Tessy Badriyah (Politeknik Elektronika Negeri Surabaya, Indonesia)

Mental Stress Assessment via Ultra-Short-Term Recordings of Photoplethysmographic Sensor
Muhammad Zubair (Korea University of Science and Technology, Korea) and Changwoo Yoon (Electronics and Telecommunication Research Institute, Korea)
12:30 – 13:30 Lunch Break
13:30 – 14:30 Keynote 2: Back to the Future: Hardware-specialized Cloud Networking
Giuseppe Bianchi (University of Rome Tor Vergata, Italy)

Room: Leonardo
Chair: Anna Maria Vegni (Roma Tre University, Italy)
14:30 – 15:45 Technical Session: Security and Privacy
Room: Leonardo
Chair: Anna Maria Vegni (Roma Tre University, Italy)

An architecture to manage security services for cloud applications
Matteo Repetto (CNIT, Italy), Alessandro Carrega (CNIT, Italy) and Guerino Lamanna (Infocom Srl, Italy)

Detecting Saturation Attacks in SDN via Machine Learning
Samer Khamaiseh (Boise State University, USA), Edoardo Serra (Boise State University, USA), Zhiyuan Li (Boise State University, USA) and Dianxiang Xu (Boise State University, USA)

SDN-RBAC: An Access Control Model for SDN Controller Applications
Abdullah Al-Alaj (University of Texas at San Antonio, USA), Ram Krishnan (University of Texas at San Antonio, USA) and Ravi Sandhu (University of Texas at San Antonio, USA)

Clustering Geo-Indistinguishability for Privacy of Continuous Location Trace
Mariana Cunha (University of Coimbra, Portugal), Ricardo Mendes (University of Coimbra, Portugal) and Joao P. Vilela (University of Coimbra, Portugal)
14:30 – 15:45 Technical Session: Data Analytics
Room: Archimede
Chair: K. Sankaranarayanasamy (National Institute of Technology Puducherry, India) and G. Seetharaman (National Institute of Technology Puducherry, India)

Real-time Disaggregation of Residential Energy Consumption Enhanced with User Feedback - Invited paper
Anosh Arshad Sundhu (Politecnico di Milano, Italy), Cristina Rottondi (Politecnico di Torino, Italy) and Giacomo Verticale (Politecnico di Milano, Italy)

Facial Mask Detection using Semantic Segmentation
Toshanlal Meenpal (National Institute of Technology, India), Ashutosh Balakrishnan (National Institute of Technology, India) and Amit Verma (National Institute of Technology, India)

Accurate Iterative Algorithm for Detection and the Signal AoA Estimation in Low SNR Region
Olesya Bolkhovskaya (Lobachevsky University, Russia), Alexander Maltsev (Lobachevsky University, Russia), Victor Sergeev (Lobachevsky University, Russia), Wilhelm Keusgen (Fraunhofer Heinrich-Hertz- Institut, Germany) and Michael Peter (Fraunhofer Heinrich-Hertz-Institut, Germany)
15:45 – 16:15 Coffee Break
16:15 – 17:30 Joint Work in Progress & Speak Session
Room: Leonardo
Chair: Shivani Rohilla (Meerut Institute of Engineering & Technology, India)

Dual Segment Dielectric Resonator Antenna for Microwave Applications
Anshul Gupta (National Institute of Technology, India) and Ravi Kumar Gangwar (Indian Institute of Technology - Indian School of Mines, India)

Reducing Traverse Space in Path Planning using Snake Model for Robots
Kaushlendra Sharma (National Institute of Technology Raipur, India) and Rajesh Doriya (National Institute of Technology Raipur, India)

Analysis and Categorization of Drive-by Download Malware
Mohit Singhal (The University of Texas at Arlington, USA) and David Levine (The University of Texas at Arlington, USA)

Personal Authentication based on Brain-Computer Interface
Gi-Chul Yang (Mokpo National University, Korea)

Friday 11th October 2019

9:00 Registration Opening
9:15 – 10:15 Keynote 3: Beyond Automation: Autonomy- Making the Invisible Visible
Srini Ramaswamy (ABB Inc., USA)

Room: Leonardo
Chair: Sudarsan SD (ABB Bangalore, India)
10:15 – 10:45 Coffee Break
10:45 – 12:30 Technical Session: Edge, Fog and Mobile Networks
Room: Leonardo
Chair: Shivani Rohilla (Meerut Institute of Engineering & Technology, India)

ADELE: An Architecture for Steering Traffic and Computations via Deep Learning in Challenged Edge Networks - Invited Paper
Alessandro Gaballo (Saint Louis University, USA and Polytechnic of Turin, Italy), Matteo Flocco (Saint Louis University, USA), Flavio Esposito (Saint Louis University, USA) and Guido Marchetto (Polytechnic of Turin, Italy)

A Techno-Economic Evaluation of VNF Placement Strategies in Optical Metro Networks - Invited Paper
Leila Askari (Politecnico di Milano, Italy), Francesco Musumeci (Politecnico di Milano, Italy) and Massimo Tornatore (Politecnico di Milano, Italy)

PAFFI: Performance Analysis Framework for Fog Infrastructures in realistic scenarios - Invited Paper
Claudia Canali (University of Modena and Reggio Emilia, Italy) and Riccardo Lancellotti (University of Modena and Reggio Emilia, Italy)

Wi-CR: Human Action Counting and Recognition with Wi-Fi Signals
Xiwen Liu (Ningbo University, China), Haiming Chen (Ningbo University, China), Xianliang Jiang (Ningbo University, China), Jiangbo Qian (Ningbo University, China), Giuseppe Aceto (University of Napoli Federico II, Italy) and Antonio Pescapè (University of Napoli Federico II, Italy)

MIRAGE: Mobile-app Traffic Capture and Ground-truth Creation
Giuseppe Aceto (University of Napoli Federico II, Italy and NM2 s.r.l., Italy), Domenico Ciuonzo (University of Napoli Federico II, Italy), Antonio Montieri (University of Napoli Federico II, Italy), Valerio Persico (University of Napoli Federico II, Italy) and Antonio Pescapé (University of Napoli Federico II, Italy and NM2 s.r.l., Italy)
10:45 – 12:30 Workshop on Smart Building and Internet of Things (SBIoT)
Room: Archimede
Chairs: Virginia Pilloni (University of Cagliari, Italy) and Michele Nitti (University of Cagliari, Italy)

Interoperability of home automation systems as a critical challenge for IoT
Vittorio Miori (CNR, Italy), Dario Russo (CNR, Italy) and Luca Ferrucci (CNR, Italy)
BRAIN-IoT: Model-Based Framework for Dependable Sensing and Actuation in Intelligent Decentralized IoT Systems
Davide Conzon (LINKS Foundation, Italy), Mohammad Rifat Ahmmad Rashid (LINKS Foundation, Italy), Xu Tao (LINKS Foundation, Italy), Angel Soriano (Robotnik Automation SLL, Spain), Richard Nicholson (Paremus Ltd, UK) and Enrico Ferrera (LINKS Foundation, Italy)

UWB TDoA-based Positioning Using a Single Hotspot with Multiple Anchors
Marco Martalò (University of Parma, Italy), Gianluigi Ferrari (University of Parma, Italy), Simone Perri (Elettric80 S.p.A., Italy), Gianmichele Verdano (Elettric80 S.p.A., Italy), Francesco De Mola (Elettric80 S.p.A., Italy) and Francesco Monica (Elettric80 S.p.A., Italy)

Computational complexity upper bounds for fingerprint-based Point-Of-Interest recognition algorithms
Igor Bisio (University of Genoa, Italy), Fabio Lavagetto (University of Genoa, Italy), Chiara Garibotto (University of Genoa, Italy) and Andrea Sciarrone (University of Genoa, Italy)

Using the I2C bus to set up Long Range Wired Sensor and Actuator Networks in Smart Buildings
Tommaso Addabbo (University of Siena, Italy), Ada Fort (University of Siena, Italy), Marco Mugnaini (University of Siena, Italy), Stefano Parrino (University of Siena, Italy), Alessandro Pozzebon (University of Siena, Italy) and Valerio Vignoli (University of Siena, Italy)
12:30 – 13:30 Lunch Break
13:30 – 14:30 Keynote 4: Can’t You Hear Me Knocking: Novel Security and Privacy Threats to Mobile Users
Mauro Conti (University of Padua, Italy)

Room: Leonardo
Chair: Luca Chiaraviglio (University of Rome Tor Vergata, Italy)
14:30 – 15:30 Workshop on Optimization in Computing and Networking (OptiComNet)
Room: Leonardo
Chair: Fabio D’andreagiovanni (CNRS, France)

Towards a fully automated and optimized network security functions orchestration
Daniele Bringhenti (Politecnico di Torino, Italy), Guido Marchetto (Politecnico di Torino, Italy), Riccardo Sisto (Politecnico di Torino, Italy), Fulvio Valenza (Politecnico di Torino, Italy) and Jalolliddin Yusupov (Politecnico di Torino, Italy)

Evaluation of Channel Assignment Algorithms in a Dense Real World WLAN
Alessandro Raschellà (Liverpool John Moores University, UK), Michael Mackay (Liverpool John Moores University, UK), Faycal Bouhafs (Liverpool John Moores University, UK) and Bjorn Ivar Teigen (Domos AS, Norway)
15:30 – 16:00 Coffee Break
20:00 – 23:00 Gala Dinner & Best Paper Awards Venue: Ristorante L’Archeologia Address: Via Appia Antica 139, Rome

Saturday 12th October 2019

10:00 – 13:00 Post conference tour: a guided walk in the city center
Meeting point: Piazza del Quirinale, Rome